head

System nagłośnienia Bang & Olufsen Advanced Sound

 System nagłośnienia Bang & Olufsen to innowacyjny design, zaawansowana technologia i najwyższa jakość wykonania. We współpracy z firmą Bang & Olufsen, produkującą nowoczesny sprzęt audio, Audi oferuje w samochodach system nagłośnienia o nieznanej dotąd jakości odbioru muzyki.

W sportowo-luksusowe wnętrze modeli Audi A8 i Q7 perfekcyjnie wkomponowano system nagłośnienia, będący źródłem niepowtarzalnych wrażeń estetyczno-słuchowych. Wzięto przy tym pod uwagę szereg ważnych czynników, jak przestrzeń wnętrza, kształt zastosowanych elementów, ale i zakłócenia generowane przez silnik, koła i wiatr. Do produkcji frontów głośników użyto anodowanego aluminium.

Konstruktorzy położyli nacisk na wysoką jakość i optymalne rozłożenie dźwięku surround. I choć w przypadku najczęstszych źródeł muzyki, jak płyty CD lub odbiór cyfrowy DAB, zaprogramowano jedynie dwa kanały wyjściowe stereo, kierowca A8 lub Q7 ma możliwość odbioru dźwięku także w jakości surround sound. Specjalny program przetwarza konwencjonalny 2-kanałowy sygnał w 5-kanałowe brzmienie przestrzenne we współpracy z subwooferem.

Mikrofon we wnętrzu stale rejestruje zmieniający się poziom szumów i przesyła informacje do cyfrowego procesora dźwięku (DSP), co daje gwarancję najwyższej jakości dźwięku.

System Bang & Olufsen Advanced Sound obejmuje 14 głośników, oddzielnie wyposażonych we wzmacniacz. Głośniki posiadają zamkniętą obudowę, gwarantującą stałe warunki funkcjonowania i redukującą do minimum promieniowanie dźwiękowe emitowane na zewnątrz samochodu. Dzięki temu pasażerowie mają maksimum prywatności podczas odsłuchu muzyki we wnętrzu. Trójdrożny system w przedniej części pojazdu składa się z głośnika niskotonowego o średnicy 165 mm (w Audi A8: 140 mm) w poszyciu bocznym oraz głośnika średniotonowego o średnicy 80 mm (w Audi A8: 90 mm) w drzwiach. Za wysokie tony odpowiadają dwie 19-milimetrowe soczewki akustyczne, wysuwane z deski rozdzielczej. Rolę głośnika centralnego pełni głośnik stożkowy o średnicy 80 mm (w Audi A8: 70 mm). Dwudrożny system z tyłu obejmuje dwa głośniki niskotonowe o średnicy 140 mm (w Audi A8: 133 mm) w poszyciu bocznym oraz dwa głośniki wysokotonowe o średnicy 25 mm, umieszczone w drzwiach. Duży subwoofer o pojemności 20 litrów z głośnikiem niskotonowym o średnicy 200 mm pozwala uzyskać unikalną reprodukcję basów. Uzupełnieniem systemu są dwa umieszczone w podsufitce głośniki szerokopasmowe surround o średnicy 80 mm (w Audi A8: 90 mm), gwarantujące przestrzenny dźwięk surround.

Technologia soczewek akustycznych- jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego systemu nagłośnienia są umieszczone z przodu samochodu wysokotonowe soczewki akustyczne. W chwili aktywacji systemu z deski rozdzielczej automatycznie wysuwają się dwie soczewki wysokotonowe w technologii "Acoustic Lens", które dzięki precyzyjnemu ustawieniu poziomej emisji zapewniają wierny odbiór dźwięku w całym wnętrzu. System Bang & Olufsen Advanced Sound to bezkompromisowa jakość dźwięku, doskonałe nagłośnienie oraz atrakcyjna prezencja najnowszych technologii dźwiękowych.

Moc wzmacniacza- nowoczesny system nagłośnienia Bang & Olufsen Advanced Sound obejmuje dwa wzmacniacze dostarczające mocy ponad 1000 W. Pierwszy ma cztery kanały po 125 W przetwarzające sygnał do każdego z czterech głośników niskotonowych, i obsługuje 250-watowy wzmacniacz subwoofera. Drugi wzmacniacz (DSP) jest odpowiedzialny za przetwarzanie sygnału oraz, przy pomocy 9 końcówek mocy (każda po 28 W), za sterowanie dźwiękiem w głośnikach średniotonowych, wysokotonowych i surround.