head

Audi adaptive cruise control

 Wygoda i relaks nawet podczas najdalszych podróży.

  

Tempomat z automatyczną regulacją odległości między pojazdami poruszającymi się jednym pasem ruchu ułatwia jazdę w kolumnie samochodów i doskonale sprawdza się w warunkach zwiększonego natężenia ruchu. Za pomocą czujników radaru zintegrowanych ze zderzakiem system dokonuje pomiaru odległości od pojazdu poprzedzającego, zachowując wcześniej zdefiniowaną prędkość jazdy. Jednocześnie urządzenie automatycznie utrzymuje stałą odległość od pojazdu jadącego z przodu.
Jeśli sytuacja wymaga ingerencji ze strony kierowcy w proces hamowania, włącza się automatycznie akustyczny sygnał ostrzegawczy, zmuszający kierowcę do przejęcia kontroli nad pojazdem.

Kierowca ma możliwość wyboru spośród czterech wariantów ustawień, pozwalających na dostosowanie dynamiki jazdy do swoich oczekiwań. Są to następujące tryby ustawień: 1 (sportowy), 2 i 3 (standardowy) oraz 4 (komfortowy). Należy pamiętać, że tempomat adaptacyjny nie zwalnia kierowcy z obowiązku kontrolowania sytuacji na drodze i odległości od pojazdu poprzedzającego. Urządzenie nie reaguje ani na przeszkody na drodze, ani na pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka.

Urządzenie utrzymuje na trasie wybraną w zakresie 0-250 km/h prędkość, regulując jednocześnie odstęp od pojazdu poprzedzającego. W wartkim ruchu miejskim lub w korkach ulicznych adaptive cruise control steruje manewrami hamowania i podjeżdżania, a także jazdą w cyklu „stop & go“. Działanie systemu opiera się na czujnikach radaru, kamerze wideo oraz czujnikach parkowania stale monitorujących przestrzeń wokół samochodu. W przypadku rozpoznania przeszkody kierowca otrzymuje ostrzeżenie w postaci sygnału akustycznego oraz sygnalizacji optycznej na wyświetlaczu komputera pokładowego.