head

Kluczyk komfortowy

Kluczyk komfortowy to zaawansowany system dostępu i uprawnień jazdy. Aby otworzyć lub zamknąć pojazd wystarczy nosić kluczyk przy sobie. Nie ma potrzeby wyciągać go z kieszeni.

W chwili zbliżenia się kierowcy do samochodu na odległość ok. 1,50 metra i skierowania ręki w stronę klamki, kluczyk jest identyfikowany przez umieszczony w drzwiach kierowcy czujnik rejestrujący odległość oraz zintegrowany z obudową kluczyka nadajnik impulsu reagujący na fale radiowe. W chwili zetknięcia dłoni z klamką system blokujący pojazd zostaje odbezpieczony. Kluczyk pozostaje w kieszeni także podczas uruchamiania zapłonu.

Praktyczną zaletą kluczyka komfortowego jest możliwość zaprogramowania w systemie MMI funkcji odblokowania tylko jednych drzwi. Także otwarcie pokrywy bagażnika można wysterować niezależnie.

Kluczyk komfortowy pozwala wsiąść i ruszyć nie dotykając stacyjki. Informacje sterujące zapłonem są przesyłane poprzez zintegrowany z systemem, bezprzewodowy konwerter sygnałów. Nie ma przy tym potrzeby wkładania kluczyka do stacyjki. Dalsza obsługa odbywa się we wnętrzu samochodu: lekkie naciśnięcie na przycisk start/stop w konsoli środkowej aktywuje zapłon i usuwa blokadę immobilisera. Za pomocą przycisku start/stop można uruchomić i wyłączyć silnik. Powtórne naciśnięcie na przycisk stop blokuje układ kierowniczy. Przy opuszczaniu pojazdu należy jedynie wcisnąć niewielki przycisk blokujący w klamce zewnętrznej po stronie kierowcy, który automatycznie zablokuje samochód.

Alternatywnie kluczyk komfortowy można stosować także w sposób konwencjonalny - do otwierania i zamykania pojazdu oraz uruchamiania zapłonu.