head

System Head-Up Display

System Head-Up Display dostępny w nowym Audi A6 wyświetla na przedniej szybie nie tylko prędkość, ale wszystkie najważniejsze informacje. Pomaga to kierowcy szybciej je zarejestrować

Head-Up Display (HUD) to technologia lotnicza. Do motoryzacji trafiła pod koniec lat 80. Polega na wyświetlaniu obrazów lub informacji ważnych dla kierowcy na przedniej szybie. Zaletą tego rozwiązania jest rejestrowanie podanych informacji bez odrywania wzroku od drogi.

Początkowo jednokolorowy wyświetlacz pokazywał aktualną prędkość auta. Dziś dzięki postępowi techniki wyświetlacze stały się kolorowe i pokazują wskazania nawigacji. W nowym Audi A6 system HUD korzysta z wyświetlacza ciekłokrystalicznego typu TFT i został jeszcze bardziej rozbudowany. Oprócz aktualnej prędkości i drogi wskazanej przez nawigację przed oczami kierowcy ukazują się także ostrzeżenia o zmniejszającej się odległości od poprzedzającego nas auta, czy o aktualnym ograniczeniu prędkości.

Ważną funkcją wyświetlacza HUD jest dostarczanie kierowcy informacji z systemu Night Vision wykrywającego ludzi znajdujących się przed samochodem, ale będących poza zasięgiem reflektorów. Komunikat o wykryciu człowieka przez Night Vision wyświetlany jest na wyświetlaczu znajdującym się pomiędzy obrotomierzem i prędkościomierzem, ale także za pomocą HUD na przedniej szybie w postaci czerwonej ikony przedstawiającej idącego człowieka.